Usvojene preporuke Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske

Na 9. sjednici, održanoj 27. svibnja 2020., Savjet za mlade Vlade RH usvojio je preporuke za studente, za mlade osobe s invaliditetom, za rad s mladima i za daljnje unaprjeđenje podrške savjetima mladih na općinskoj, gradskoj i županijskoj razini. Usvojeno je izvješće o radu Savjeta za 2019. i 2020. godinu. 

Savjet za mlade Vlade Republike Hrvatske je na 9. sjednici, održanoj 27. svibnja 2020. godine, a koju je predvodila predsjednica Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske Tanja Herceg, usvojio preporuke radnih skupina na području povećanja standarda života studenata, mladih, osoba s invaliditetom, savjeta mladih, preporuke Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske temeljene na očitovanju mladih, a vezane uz epidemiju COVID-19 te Izvješće o radu Savjeta za mlade u 2019. i 2020. godini. Preporuke su temeljene na analizi mišljenja mladih, udruga mladih i za mlade, savjeta mladih s terena te onih koji rade s mladima.  

Teme dnevnog reda bile su teme od interesa mladih s terena te je time Savjet zaključio sva  pitanja u okviru rada radnih skupina, a za sva nadolazeća, koja su pristizala ne samo tijekom sjednice nego i ranije, upućen je prijedlog da sljedeći saziv osnuje nove radne skupine i sistematično pristupi njihovom rješavanju, a na dobrobit svih.

Sjednica Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske održala se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, a na sjednici su sudjelovali državni tajnici u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Margareta Mađerić, ujedno i zamjenica predsjednice Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske, i Ivica Bošnjak te savjetnik u Uredu predsjednika Vlade Tomislav Leko.

Usvojene preporuke za bolji položaj mladih studenata i mladih osoba s invaliditetom te rad s mladima
 
Na sjednici su predstavljena izvješća radnih skupina Savjeta za mlade Vlade, kao i preporuke proizašle iz njihovoga rada, a koje je Savjet jednoglasno usvojio. U novom sazivu Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske očekuje se i očitovanje nadležnih tijela o statusu provedbe istih. 
 
Koordinator Radne skupine za studente Božidar Nikša Tarabić predstavio je sažetak rada ove radne skupine, kao i preporuke koje su nastale kao rezultat tematske analize, diskusije i promišljanja o informacijama i problemima s kojima se susreće studentska populacija. Preporuke obuhvaćaju sljedeća područja od interesa za studente - zdravstvena zaštita, studentska iskaznica, (x-ica), ocjenski radovi i mentorstvo, osiguravanje kvalitete,  studentska prehrana, studentski standard, studentski smještaj ECTS bodovi, studentska stručna praksa, studentsko predstavništvo, akademski nazivi i kratice, sport, stipendije i studentski poslovi.
 
Izvješće o radu i preporuke Radne skupine za osobe s invaliditetom i Radne skupine za rad s mladima predstavila koordinatorica radnih skupina Sanja Krznarić. Preporuke proizašle iz rada Radne skupine za osobe s invaliditetom odnose se na omogućavanje proširene usluge asistencije studentima s invaliditetom i omogućavanje korisnicima s invaliditetom sudjelovanje u programima mobilnosti s odgovarajućom podrškom. Sedamnaest preporuka za rad s mladima nastalo je na temelju uspostavljenog dijaloga s mladima na konferenciji „Dijalog EU-a s mladima postaje vidljiv – informiraj i osnaži mlade na lokalnoj razini“.
 
Koordinator Radne skupine za podršku savjetima mladih na općinskoj, gradskoj i županijskoj razini Matija Kikelj istaknuo je da je ova radna skupina napravila analizu provedbe Zakona o savjetima mladih i učinaka dosadašnjih preporuka Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku upućenih jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave za unaprjeđenje provedbe Zakona. U cilju poboljšanja postojećeg modela participacije mladih kroz savjete mladih, i uspostavu mjera praćenja i podizanje standarda u radu savjeta mladih u Republici Hrvatskoj, izradila je i preporuke koje u fokusu imaju provedbu kampanja resornih ministarstava s ciljem poticanja mladih za uključivanje u rad savjeta te provedbu svih Preporuka Savjeta za mlade za unaprjeđenje rada savjeta mladih u Republici Hrvatskoj od 17. srpnja 2019. godine.
 
Preporuke Savjeta za mlade Vlade RH za ublažavanje posljedica epidemije COVID-19 za mlade
 
Predsjednica Savjeta Tanja Herceg predstavila je Preporuke Savjeta za mlade Vlade RH utemeljene na očitovanju mladih, a vezane uz epidemiju COVID-19. Podsjetila je da je Savjet 20. travnja 2020. uputio dopis svim udrugama mladih i za mlade i savjetima mladih u Hrvatskoj s upitom o situaciji za vrijeme COVID-19. Istaknula je da je povratno zaprimljeno 38 odgovora koji su u suradnji s radnim skupinama Savjeta za mlade sažeti u preporuke. Predsjednica Savjeta je ujedno predstavila prijedloge mladih i primjere dobre prakse.

Zaključci s konferencije “Dijalog EU-a s mladima postaje vidljiv - informiraj i osnaži mlade na lokanoj razini“
 
Predsjednica Savjeta dala je kratki osvrt na održanu konferenciju „Dijalog EU-a s mladima postaje vidljiv – informiraj i osnaži mlade na lokalnoj razini“, održanu 11. ožujka 2020. u Zagrebu, koja je okupila stotinjak mladih sudionika iz više od 15 županija te donositelje odluka iz devet ministarstava. Događanje je organizirano tijekom prvog hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije i okupilo je predstavnike tijela državne uprave s ciljem izravnog i neposrednog dijaloga s mladima. Predsjednica Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske istaknula je važnost da Savjet za mlade Vlade Republike Hrvatske temelji svoj budući rad upravo na temama koje su od velike važnosti mladima: praksa tijekom i/ili nakon školovanja sa svrhom pripreme mladih za tržište rada, razvoj ruralnih područja, mogućnosti za mlade u ruralnim sredinama, iseljavanje, zapošljavanje, pravilno vrednovanje prilikom zapošljavanja, pitanje pomoćnika osobama s invaliditetom u visokom školstvu, javni prijevoz u ruralnim sredinama, mladi poduzetnici, volontiranje i neformalno obrazovanje. Više tema predstavljeno je u zaključcima s konferencije.

Uspješno održana EU konferencija za mlade u sklopu predsjedanja RH Vijećem EU
 
Predsjednica Savjeta Tanja Herceg naglasila je važnost održane EU konferencije za mlade (9.-11. ožujka 2020.). Voditeljica Službe za mlade u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Valentina Cesar izvijestila je da se trodnevna Konferencija bavila aktualnim izazovima u području mladih u ruralnim i udaljenim područjima i osiguravanju jednakih uvjeta za kvalitetan život, a okupila je predstavnike mladih iz država članica Europske unije, domaće i međunarodne organizacije mladih i za mlade, istraživače i donositelje odluka u području mladih. Konferenciju je otvorila ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković. Kao rezultat održanih radionica Konferencije, a u suradnji s istraživačima, oblikovano je sveobuhvatno Izvješće koje sadrži preporuke mladih donositeljima odluka koje su ugrađene u dokumente planirane za usvajanje na Vijeću EU u okviru predsjedanja RH Vijećem EU. Izvješće je objavljeno na mrežnim stranicama Ministarstva. Dodatno je istaknula da su dokumenti planirani za usvajanje na Vijeću EU Zaključci na temu mogućnosti za mlade u ruralnim i udaljenim područjima te Rezolucija kao rezultat VII. Ciklusa Dijaloga EU s mladima.

Natječaj za mladog predstavnika/predstavnicu u UN-u u tijeku
 
Predsjednica Savjeta Tanja Herceg izložila je važnost uključivanja mladih u pitanja Globalnih ciljeva za održivi razvoj, istaknula je kako je otvoren natječaj za novog UN Youth Delegata, te je pozvala sve udruge da predlože svoje kandidate. Prenijela je svoje iskustvo u ulozi UN Youth Delegata te spremnost na prijenos znanja, dosadašnjeg iskustva novom UN Youth Delegatu. Istaknula je važnost rada na implementaciji Globalnih ciljeva za održivi razvoj i uključenja mladih u sve odluke koje su vezane uz zaštitu okoliša i klimatske promjene. Najavila je sastanak u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike na temu implementacije ciljeva. Voditeljica Službe za mlade u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Valentina Cesar izvijestila je da je Ministarstvo 29. travnja 2020. objavilo na naslovnici web stranice kao i na Facebook profilu Ministarstva Javni poziv za prijavu kandidata za izbor hrvatskog mladog delegata pri organizaciji Ujedinjenih naroda. Poziv je otvoren za prijave 60 dana od dana objave (do 29. lipnja 2020.).

Organizirane konferencije, dijalozi i uključeni mladi diljem Hrvatske
 
Predsjednica Savjeta Tanja Herceg naglasila je da je Savjet za mlade u ovom mandatu ispunio sve svoje planirane zadaće, a organizirao je i dvije konferencije koje su okupile udruge mladih i za mlade te savjete mladih. Organizirana je Godišnja konferencija savjeta mladih u Hrvatskoj u ožujku 2019. koja je okupila više od 150 mladih iz 65 savjeta mladih na kojoj je sudjelovao predsjednik Vlade Andrej Plenković. Predstavila je Izvješće o radu Savjeta za mlade u 2019. i 2020. godini koje je Savjet potom jednoglasno usvojio. Završno se zahvalila svim mladim članicama i članovima Savjeta koji su sudjelovali u radu Savjeta - Sanji Krznarić, Mateu Matijeviću, Ivani Barac, Josipu Miličeviću, Filipu Trezneru i Branimiru Čulini i njihovim zamjenicima, te resornim ministarstvima koja su surađivala sa Savjetom.

Izvještaj o radu i preporuke Radne skupine za studente
Preporuke Radne skupine za osobe s invaliditetom
Preporuke Radne skupine za rad s mladima
Preporuke Radne skupine za podršku savjetima mladih na općinskoj, gradskoj i županijskoj razini
Preporuke koje se nadovezuju na dopis udrugama mladih i za mlade te savjetima mladih na području Republike Hrvatske upućen za vrijeme  COVID-19 pandemije
Zaključci/osvrti s konferencije 11.3.2020. “Dijalog EU-a s mladima postaje vidljiv - informiraj i osnaži mlade na lokalnoj razini”
 

Pisane vijesti