Intervju s voditeljicom projekta "Klub očeva" Udruge za kreativni socijalni rad


Razgovarali smo s Lucijom Živković, voditeljicom projekta „Klub očeva“.




1) Vaša Udruga organizira ciklus od 8 besplatnih online radionica namijenjenih očevima. Možete li reći nešto više o radionicama i Vašim ciljevima?

Projekt „Klub očeva“ kontinuirano se provodi od 2019. godine, a kroz godine iskustva i povratnih informacija očeva koji su sudjelovali u aktivnostima, shvatili smo da mnogima od njih nedostaje podrška u obavljanju roditeljske uloge. Kroz usmeni i pismeni feedback, koji smo prikupili putem individualnih, telefonskih i obiteljskih savjetovanja, te kroz provođenje edukativnih psihosocijalnih radionica, došli smo do zaključka da je potrebno osnažiti i potaknuti očeve na veću uključenost u roditeljstvo.
S ciljem da radionice budu dostupne većem broju očeva, odlučili smo ih provesti online. Ove online edukativne radionice su otvorene za sve zainteresirane očeve diljem Republike Hrvatske i pružaju im priliku za stjecanje novih znanja o roditeljstvu. Kroz ove radionice, očevi mogu postati svjesni i naučiti prepoznati učinkovite načine suočavanja s izazovima roditeljstva, te imaju priliku promijeniti svoje ponašanje i ulogu u odgoju djece.
Kroz grupnu podršku, očevi imaju priliku razmijeniti svoja razmišljanja, ideje i iskustva iz očinstva, te primiti korisne informacije i podršku od ostalih članova grupe. Ciklus radionica sastoji se od 8 online susreta, svaki trajanja 90 minuta. Radionice su osmišljene kako bi kombinirale edukativni i interaktivni rad na stvarnim primjerima, omogućujući očevima da odmah primijene naučeno na izazove koje susreću, uz stručnu podršku i grupnu dinamiku.
 
2) Koje ćete tematike obuhvatiti radionicom? Prema vašem mišljenju i dosadašnjem iskustvu, koliko su očevi svjesni i upućeni u prava uzimanja roditeljskog i očinskog dopusta?

Online edukativni program poticajnog roditeljstva obuhvaća 8 susreta, na kojima očevi dobivaju dublji uvid u dječje potrebe i emocije, razvijaju komunikacijske vještine, uče o djelotvornim strategijama odgoja, postavljanju granica te održavanju dosljednosti. Teme uključuju i podršku u razvoju samopouzdanja i samopoštovanja kod djece.
Na kraju osnovnog ciklusa, očevi imaju priliku predložiti teme koje ih posebno zanimaju, kako bi se što bolje odgovorilo na njihove individualne potrebe. Te teme se zatim obrađuju kroz poseban susret, pružajući dodatnu podršku i fokusiranost na specifična pitanja i izazove s kojima se suočavaju.
Primjećujemo da su očevi djelomično upoznati s pravima koja imaju vezano uz roditeljski i očinski dopust. Međutim, s godinama provedenim u provođenju projekta, primjećujemo pozitivne promjene u njihovom razumijevanju tih prava. Očevi postaju sve više informirani i osviješteni o svojim pravima, što ukazuje na napredak u tom području.
 
3) U čemu vidite ključ unaprjeđenja roditeljskih vještina kod očeva, s obzirom da je to cilj Vašeg projekta koji je usmjeren na poticanje preuzimanja aktivne uloge očeva u obiteljskom životu?

Ključ unaprjeđenja roditeljskih vještina kod očeva leži u stvaranju poticajnog okruženja koje promiče uključenost, podršku i edukaciju. Naš projekt usmjeren je na osnaživanje očeva kroz pružanje resursa, alata i znanja potrebnih za aktivnu ulogu u obiteljskom životu. Kroz podršku stručnjaka, dijalog s drugim očevima te kontinuirano učenje i razvoj vještina, očevi imaju priliku postati osviješteni, sigurni i podržavajući roditelji.
Osim toga, važno je naglasiti ulogu emocionalnog blagostanja očeva, jer samo zadovoljni i emocionalno stabilni očevi mogu pružiti najbolju podršku i brigu svojoj djeci. Uključivanjem očeva u proces preuzimanja aktivne uloge u obitelji, stvaramo snažnije, uravnoteženije i sretnije obiteljske dinamike koje doprinose boljem odgoju i razvoju djece.
Dodatno, istaknuli bi i važnost kontinuiranog učenja i razvoja roditeljskih vještina. Projekt pruža očevima mogućnost kontinuiranog pristupa novim informacijama, alatima i resursima koji im pomažu u daljnjem razvoju kao roditelja. Ova mogućnost kontinuiranog učenja potiče očeve da budu proaktivni u svojoj ulozi te da aktivno traže načine kako unaprijediti svoje roditeljske vještine i odnos s djetetom.
 
4) Gdje se očevi mogu informirati o Vašim radionicama i kako se mogu uključiti u projekte?

Očevi mogu pronaći informacije o rasporedu i načinu provođenja radionica posjetom naše web stranice www.uksr.hr ili putem naših službenih Facebook i Instagram profila pod imenom "Udruga za kreativni socijalni rad". Za sudjelovanje u našim projektima, očevi se mogu uključiti slanjem e-maila na adresu uksr@uksr.hr ili kontaktiranjem putem telefona na broj 091/605 0938 ili 01/5532 966.
Društvenom mrežnom kampanjom na Facebooku i Instagramu, provedenom tijekom srpnja i kolovoza 2023., željela se naglasiti važnost uloge očeva u odgoju, promovirati prednosti njihovog sudjelovanja te pružiti korisne savjete za kvalitetno očinstvo. Kampanja je imala snažan odaziv, dosegnuvši više od 200 000 korisnika društvenih mreža.
 
5) Udruga za kreativni socijalni rad započela je i s provedbom „Škole za roditelje“ - grupnih radionica za roditelje, možete li reći nešto više i o tom projektu?

Aktivnost "Škola za roditelje" predstavlja ključni element dugogodišnjeg programa „Protecta“, koji financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Ova aktivnost se kontinuirano provodi već dugi niz godina i ističe se kao jedan od naših najuspješnijih programa. "Škola za roditelje" se održava svake godine putem ciklusa od 9 radionica, svaka trajanja 90 minuta, na području Grada Zagreba i Sisačko-moslavačke županije.
Cilj programa u cjelini je unaprijediti kvalitetu obiteljskog života za obitelji s djecom i mladima koji su pod rizikom od razvoja problematičnih ponašanja ili već imaju izražene poteškoće u ponašanju. Fokus je na jačanju otpornosti i kapaciteta ciljne skupine za suočavanje s izazovima teških životnih situacija, kako bi se smanjio rizik od institucionalizacije djece i mladih.
Kroz radionice "Škole za roditelje", pružamo podršku roditeljima na razini korisnika, omogućavajući im interakciju s drugim roditeljima ili skrbnicima koji su prošli ili prolaze kroz slične ili iste izazove. Na taj način, roditelji dobivaju konkretne strategije za rješavanje problema i osnažuju svoju roditeljsku ulogu. Kroz "Školu za roditelje", roditelji imaju priliku naučiti o važnim temama kao što su komunikacija s djecom, postavljanje granica, upravljanje emocijama, razvoj dječje samopouzdanja i mnoge druge. Osim toga, ova grupna radionica pruža prostor za podršku i razmjenu savjeta među roditeljima koji prolaze kroz slične izazove.
Važno je istaknuti da "Škola za roditelje" nije samo edukativni program, već i zajednica koja pruža emocionalnu podršku i osjećaj zajedništva roditeljima. Kroz aktivno sudjelovanje u radionicama, roditelji stječu povjerenje u vlastite roditeljske sposobnosti te se osjećaju manje usamljeno u svojim izazovima.
 
6) Komuniciraju li očevi koji su uključeni u projekte izazove s kojima se susreću u usklađivanju poslovnog i obiteljskog života? Na koji način vaša Udruga omogućava očevima eventualnu pomoć?

Da, očevi koji su uključeni u naše projekte često komuniciraju izazove s kojima se susreću u usklađivanju poslovnog i obiteljskog života. Razumijemo da je ovo složeno pitanje koje zahtijeva pažnju i podršku. Naša Udruga pruža različite načine pomoći očevima u takvim situacijama.
Prvo, pružamo individualno savjetovanje i podršku očevima koji se suočavaju s tim izazovima. Stručnjaci iz naše udruge nude korisne savjete i strategije kako bi olakšali usklađivanje poslovnog i obiteljskog života. Također, to činimo i kroz edukativne radionice posvećene temama kao što su ravnoteža između posla i obitelji, učinkovito upravljanje vremenom te razvoj roditeljskih vještina. To pruža očevima priliku da steknu nova znanja i alate koji im mogu pomoći u prevladavanju izazova.
Ove godine smo proširili naše aktivnosti kako bismo u potpunosti odgovorili na potrebe očeva, posebno samohranih očeva s područja Sisačko-moslavačke županije. Uveli smo program mentoriranja za samohrane očeve s ciljem podrške u preuzimanju brige za vlastito kućanstvo i djecu. Također smo pripremili interni priručnik o vođenju kućanstva koji je namijenjen olakšavanju svakodnevnih obveza samohranim očevima. Mnogi samohrani očevi suočavaju se s izazovima u održavanju kućanstva i brizi za djecu nakon što su ostali sami. Svjesni smo da ovi izazovi dugoročno mogu negativno utjecati na dječji razvoj. Stoga, kroz naš program podrške, pružamo im pomoć u različitim područjima kao što su kuhanje, čišćenje, organizacija djetetovog školovanja i slično. Na taj način olakšavamo njihovu roditeljsku ulogu i osiguravamo im nove alate i resurse za budućnost.

Kroz ove različite inicijative i aktivnosti, nastojimo pružiti očevima podršku i resurse kako bi uspješno upravljali svojim obvezama na poslu i u obitelji te kako bi ostvarili ravnotežu koja im je potrebna za ispunjen i zadovoljan život.