Nastavljaju se ulaganja u razvoj hrvatskih otoka i kvalitetu života otočnih obitelji

  • Slika /Ministarstvo demografije i useljeništva/WhatsApp Image 2026-06-01 at 14.27.58.jpeg
  • Slika
U Postirama na otoku Braču održana je 1. sjednica Otočnog vijeća, koju je predvodio predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.

Uoči sjednice dodijeljena su 104 ugovora Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije te Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, ukupne vrijednosti gotovo 25 milijuna eura.
 
Sjednica je okupila predstavnike otočnih zajednica, resornih ministarstava i institucija s ciljem daljnjeg unapređenja kvalitete života na hrvatskim otocima kroz ulaganja u infrastrukturu, zdravstvenu zaštitu, obrazovanje, energetsku tranziciju, demografsku revitalizaciju i gospodarski razvoj.
 
Istaknuto je kako je u proteklih deset godina u razvoj hrvatskih otoka uloženo 4,6 milijardi eura, dok su ulaganja u odnosu na prošlu godinu povećana za više od 550 milijuna eura.

Hrvatski otoci ostvaruju gotovo četvrtinu svih turističkih noćenja u zemlji te imaju važnu ulogu u razvoju održivog i cjelogodišnjeg turizma.
 
Predsjednik Vlade naglasio je da su otočani najvažniji partneri u prepoznavanju potreba svojih sredina.
 
„Želimo od vas čuti što smatrate da još treba poboljšati ili popraviti jer to najbolje znate upravo vi koji živite na otocima.

Politička volja i otvorenost za rješavanje svih tih pitanja vrlo su čvrste i jasne“, poručio je premijer Plenković.
 
Poseban naglasak stavljen je na dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu. Kroz razvoj hitne pomorske medicinske službe, mobilnih ambulanti, mobilnih ljekarni i helikopterske hitne medicinske službe dodatno se osigurava zdravstvena sigurnost otočana.

U samo dvije godine provedeno je oko 4.000 hitnih intervencija, a ulaganja u zdravstveni sustav nastavit će se kroz specijalizacije liječnika, jačanje domova zdravlja, telemedicinu i digitalizaciju.
 
Značajna sredstva ulažu se i u obrazovnu infrastrukturu.

Na hrvatskim otocima trenutno je u provedbi 20 projekata izgradnje, dogradnje i opremanja dječjih vrtića, čime će se osigurati 872 nova mjesta za djecu, dok se kroz projekte obnove i izgradnje škola stvaraju bolji uvjeti za obrazovanje mladih generacija.
 
O važnosti otoka za demografsku budućnost Hrvatske govorio je i ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić, istaknuvši kako dosadašnje mjere daju vidljive rezultate.
 
„Na polovici mandata možemo reći da smo zadovoljni sredstvima koja se ulažu u sigurnost obitelji, ali i učincima mjera koje provodimo.

Više od svega potrebno nam je okruženje u kojem će rasti naša djeca i mladi te stvarati svoje obitelji“, naglasio je ministar Šipić.
 
Dodao je kako upravo zajednički rad Vlade, ministarstava, lokalnih zajednica i otočana predstavlja ključ za zaustavljanje negativnih demografskih trendova te stvaranje uvjeta za ostanak mladih i razvoj obiteljskog života na otocima.
 
Tijekom sjednice razgovaralo se i o projektima poboljšanja pomorske povezanosti, razvoju vodnog gospodarstva, ulaganjima u elektroenergetsku mrežu, ribarstvo i akvakulturu te daljnjem jačanju otpornosti i održivog razvoja hrvatskih otoka.


Pisane vijesti