U Skopju održana Regionalna ministarska konferencija o demografskoj otpornosti

  • Slika /Ministarstvo demografije i useljeništva/0V4A1077.jpeg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
U Skopju je održana Regionalna ministarska konferencija „Demografska otpornost: Putevi promjena usmjereni na ljude“, u organizaciji Vlade Sjeverne Makedonije uz potporu UNFPA-e i međunarodnih partnera.

Konferencija, najveća ove godine u svijetu posvećena demografiji, okupila je predstavnike vlada, međunarodnih organizacija i stručnjake iz Europe i središnje Azije s ciljem jačanja suradnje i razmjene iskustava u području demografskih politika.

Konferenciju je otvorio predsjednik Vlade Republike Sjeverne Makedonije Hristijan Mickoski, istaknuvši da je demografija strateški prioritet države te da demografski izazovi zahtijevaju politike usmjerene na čovjeka, osobito kroz jačanje obrazovanja, zdravstva i gospodarskih prilika za mlade. Pio Smith iz UNFPA-e naglasio je da demografska otpornost znači prepoznavanje ljudi kao najvećeg resursa društva i prilagodbu novim realnostima kroz inkluzivne politike.

Regionalna direktorica UNFPA-e Florence Bauer demografske je promjene opisala kao „megatrend našeg vremena“ te pozvala na razvoj društava sposobnih razumjeti i predvidjeti populacijske promjene.

Europska povjerenica Dubravka Šuica poručila je da demografska otpornost postaje pitanje geopolitičke i gospodarske stabilnosti regije.

U ime Republike Hrvatske na konferenciji je sudjelovala državna tajnica Ministarstva demografije i useljeništva Željka Josić, koja je nastupila na ministarskom panelu o međunarodnoj i regionalnoj suradnji za demografsku otpornost.

Na panelu se raspravljalo o zajedničkom odgovoru na demografske izazove, razmjeni dobrih praksi, korištenju podataka u oblikovanju javnih politika te jačanju institucionalnih kapaciteta država.

Državna tajnica Josić predstavila je hrvatske mjere demografske revitalizacije, uključujući osnivanje Ministarstva demografije i useljeništva, donošenje Nacionalne strategije demografske revitalizacije do 2033. godine te pripremu Zakona o demografskoj revitalizaciji.

Posebno je istaknula mjere potpore roditeljstvu i obiteljima, poput povećanja rodiljnih i roditeljskih naknada te inicijative „Poslodavac prijatelj obitelji“.

Naglasila je i važnost međunarodne suradnje kroz projekte s Europskom komisijom i OECD-om te najavila da će Hrvatska u srpnju 2026. u Zadru biti domaćin neformalnog sastanka ministara država članica MED9 nadležnih za poljoprivredu i demografiju.

Pisane vijesti