Demografskoj revitalizaciji pristupiti konsenzusom i na temelju vjerodostojnih podataka i znanstvenih istraživanja

  • Slika /Fotografije - vijesti/2024/listopad/BMF-357 (2).jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
„O demografskoj revitalizaciji kao ključnoj temi hrvatske budućnosti treba razgovarati na svim razinama: političkoj, znanstvenoj, ekonomskoj i društvenoj“ naglasio je ministar Ivan Šipić na početku Znanstvenog sabora Slavonije i Baranje koji se uz pokroviteljstvo Vlade Republike Hrvatske održava u Osijeku 17. i 18. listopada. 

Otvarajući znanstveni skup, kao izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, ministar Šipić izrazio je zadovoljstvo što je ovogodišnje izdanje Znanstvenog sabora Slavonije i Baranje posvećeno demografskoj revitalizaciji kao ključnom nacionalnom pitanju.

„Osnivanjem Ministarstva demografije i useljeništva na političkoj razini napravljen je značajan institucionalni korak u praćenju i analiziranju demografskih trendova i kreiranju javnih politika. Naše će javne politike biti usmjerene prema: demografskoj revitalizaciji Hrvatske, poticajnom okruženju za život obitelji i mladih te prema uravnoteženoj mobilnosti stanovništva“, naglasio je ministar i dodao da je Vladi u kreiranju demografskih politika ključna suradnja sa znanstvenom zajednicom.

Ministar je dodao da je Ministarstvo potpisalo sporazuma o suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Institutom društvenih znanosti „Ivo Pilar“, a da je cilj Ministarstva ostvariti suradnju sa svim visokoobrazovnim ustanovama i znanstvenim institutima koji se bave pitanjima iz područja demografije i migracija.

Osvrćući se na demografske trendove u Slavoniji i Baranji ministar je podsjetio da je pet slavonskih županija između 2011. i 2021. godine izgubilo 140.140 stanovnika od 413.056 stanovnika koliko je manje u Hrvatskoj u navedenom razdoblju, kazavši pritom da se nažalost negativni trendovi nastavljaju.

„Vjerujem da su vam upravo ovi podaci poticaj za otvaranje rasprave o aktualnim demografskim izazovima Slavonije i Baranje i utjecaja takvih trendova na gospodarstvo, obrazovanje, sigurnost, poljoprivredni razvoj i regionalnu jednakost. Uključivanje 192 znanstvenika odnosno njihovih radova u Knjigu sažetaka Znanstvenog sabora pokazuje koliko interes za ovom temom i njezinu važnost“ zaključio je ministar i organizatorima poželio uspjeha u nastavku Znanstvenog sabora. 

Izvor fotografija: Ekonomski fakultet u Osijeku 

 
 

Pisane vijesti