Državna tajnica Marija Pletikosa sudjelovala na svečanom otvorenju vrtića Višnjik II u Zadru

Slika /Vijesti2020/vrti%C4%87_zadar7.jpg

Osim ulaganja u infrastrukturu i širenje mreže dječjih vrtića, u 2018. godini Ministarstvo je pokrenulo projekt „Unaprjeđenje usluga u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja“ s ciljem prilagođavanja radnog vremena vrtića s potrebama zaposlenih roditelja produljenjem radnog vremena predškolskih ustanova/vrtića. 

Otvorenju novoizgrađenog zadarskog vrtića prisustvovali su ravnateljica DV Radost Larisa Pavlović Petani, državna tajnica Ministarstva Marija Pletikosa, gradonačelnik Grada Zadra Branko Dukić sa suradnicima, predsjednica Upravnog vijeća DV Radost Smiljana Zrilić i direktor ŠC Višnjik Denis Karlović.

„Ulaganje u predškolski odgoj i obrazovanje dugoročna je socijalna investicija u najvažniji temelj našeg društva, a to su djeca. Podrška roditeljima je u srcu društvene skrbi o djeci čime gradimo ljudski kapital i stvaramo čvrste osnove za napredak i rast cjelokupnog društva“, istaknula je državna tajnica Pletikosa.

U okviru Športskog centra Višnjik uređeno je dječje igralište koje je u okruženju nekoliko područnih objekata gradskih dječjih vrtića. Sufinancirano je opremanje fiksnom opremom, uređenje okoliša i uređenje vanjskih terena. ŠC Višnjik i DV Radost regulirali su prava na korištenje Sporazumom. Zahvaljujući ovom projektu novo igralište svakodnevno koriste djeca koja pohađaju obližnje područne objekte, ali i ostala djeca koja nisu uključena u program predškolskog odgoja te se time rezultat projekta izravno multiplicira i na širu društvenu zajednicu.

Povećanje predškolskih kapaciteta i unapređenje usluga u dječjim vrtićima jedan je od važnih prioriteta. Iz tog razloga Ministarstvo provodi dvije mjere koje su usmjerene na poboljšanje materijalnih uvjeta i unaprjeđenje usluga u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.

Kroz „Program podrške poboljšanju materijalnih uvjeta u dječjim vrtićima“ pokrenutom 2018. godine Ministarstvo je sufinanciralo izgradnju Dječjeg parka u sklopu Športskog centra Višnjik otvorenog u siječnju prošle godine sa 620.488,00 kuna.



Osim ulaganja u infrastrukturu i širenje mreže dječjih vrtića,  u 2018. godini Ministarstvo je pokrenulo projekt „Unaprjeđenje usluga u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja“ s ciljem prilagođavanja radnog vremena vrtića s potrebama zaposlenih roditelja produljenjem radnog vremena predškolskih ustanova/vrtića.

Ugovoreno je 68 projekata, ukupne vrijednosti 318,6 milijuna kuna.

Kroz projekte se financira zapošljavanje 529 odgojitelja i dodatnih odgojitelja za rad s djecom s teškoćama u razvoju, 148 stručnih djelatnika poput edukacijskih rehabilitatora, pedagoga, psihologa, logopeda i sl. te 159 pomoćnih djelatnika poput kuharica ili spremačica.

Također se financira edukacija stručnjaka, razvoj posebnih programa te opremanje vrtića didaktičkim igračkama i drugim pomagalima, kao i osnovnom opremom tipa namještaj i kuhinjski pribor.

Ugovaranjem projekata za 96 dječjih vrtića, obuhvaćeno je 6387 djece.

Kroz Europski socijalni fond (ESF) potpisani su ugovori za Zadarsku županiju u ukupnoj vrijednosti 16.561.576,26kuna. Za zadarske vrtiće, kroz ESF u sklopu projekta „Mreža ZaDar - mreža inovativnih vrtića po mjeri djece i roditelja“ osigurano je 14.269.513,60 kuna, a zahvaljujući kojem će i rad u novom vrtiću biti organiziran u dvije smjene.

Ovim projektom željelo se dati punu podršku usklađivanju poslovnih i obiteljskih obveza roditelja na način da se uvede nova organizacija rada vrtića koja podrazumijeva produljeni boravak, poslijepodnevni i/ili smjenski rad dječjeg vrtića u onim sredinama u kojima roditelji iskažu potrebu.

Foto: grad-zadar.hr

Pisane vijesti