Konferencija „Izgradimo socijalno osviještenu Europu“ (Building Social Europe) i Konferencija visoke razine o ekonomiji blagostanja (High-level Conference on Economy of Wellbeing)

Slika Vijesti2019/20092019 dodatno1.jpg

Državna tajnica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku gđa Marija Pletikosa sudjelovala je u Helsinkiju  od 16. - 19. rujna 2019. godine na Konferenciji „Izgradimo socijalno osviještenu Europu“ (Building Social Europe) i  Konferenciji visoke razine o ekonomiji blagostanja (High-level Conference on Economy of Wellbeing) za vrijeme finskog predsjedanja Vijećem EU.

Na Konferenciji “Izgradimo socijalno osviještenu Europu“ raspravljalo se o tome kako Europska unija može spriječiti daljnje urušavanje socijalne pravde, demokracije i povjerenja. Nacionalni ministri i predstavnici Europske komisije iznijeli su svoje mišljenje o budućnosti Socijalnog plana Europske unije. Državna tajnica gđa Pletikosa predstavila je prioritete u području socijalne politike te planirana događanja za vrijeme predstojećeg predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem EU. 

Konferencija visoke razine o ekonomiji blagostanja, na kojoj je  u delegaciji uz državnu tajnicu gđu Mariju Pletikosa sudjelovala i pomoćnica ministrice gđa Nada Zrinušić te predstavnice Ministarstva, vođena je ambicijom holističkog pristupa ekonomiji blagostanja kako bi se pronašao sveobuhvatniji i horizontalni pogled na blagostanje stanovništva i izgradnju društveno održivije Europe. Na konferenciji se raspravljalo o povezanosti između blagostanja i gospodarske politike, smanjenju nejednakosti i osiguravanju jednakih mogućnosti te upravljanju resursima u promjenjivim okruženjima i društvu. U okviru plenarne sjednice državna tajnica Marija Pletikosa sudjelovala je na ministarskom okruglom stolu na temu “Budući politički koraci i poruke za novu Komisiju”. Istaknula je kako je Hrvatskoj i Europi jedan je od većih izazova osigurati socijalnu mobilnost, smanjiti nejednakost i osigurati socijalnu održivost. Važno je usmjeriti politike na potporu gospodarskom rastu, obrazovanju i osposobljavanju, zdravstvu, socijalnoj zaštiti i ravnopravnosti spolova. Nadalje je istaknula je kako je koncept ekonomije blagostanja složen te kako je potrebna sinergija politika i dionika na svim razinama. Potrebno je više se usredotočiti na provedbu ovih politika, koristeći dobre provedbene strukture, alate i instrumente koji će omogućiti dobro funkcioniranje ove sinergije. 

Pisane vijesti