Obitelj nije samo stvar osobnog blagoslova i radosti nego i nacionalnog interesa - izmjene i dopune Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama važan su iskorak

Slika /Ministar Šipić - fotografije/Ministar u saboru 13.2.2025..jpg
Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić predstavio je u Hrvatskom saboru Zakon o Izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama.

Naglasio je kako su o prijedlogu zakona raspravljali nadležni saborski odbori koji su ga jednoglasno podržali. 

Kazao je kako su predložene zakonske izmjene važan iskorak u jačanju pronatalitetnih i obiteljskih politika - kroz zaštitu majčinstva, osiguravanje boljih uvjeta za njegu, ravnopravniju podjelu skrbi između roditelja te boljeg usklađivanje obiteljsko i poslovnog života. 

Ministar Šipić rekao je da prema predloženom Zakonu novčane potpore svih skupina korisnika ne mogu iznositi manje od 114% proračunske osnovice odnosno ne mogu biti manje od 503 eura, umjesto dosadašnjih 70% proračunske osnovice odnosno 309 eura.

Novčana potpora za zaposlene i samozaposlene roditelje koji koriste pravo na roditeljskih dopust za šest mjeseci se povećava s 995 eura na 3.000 eura. Ta je potpora od 2016. godine do danas povećana za čak 9 puta, podsjetio je ministar. 

Novčane potpora za pravo na roditeljski dopust koji se koristi u polovici punog radnog vremena u dvostrukom trajanju neiskorištenog roditeljskog dopusta za prvo i drugo rođeno dijete, povećava se s 485 eura na 972 eura, kazao je ministar. 

Kada je riječ o pravu na rad s polovicom radnog vremena radi pojačane njege djeteta, potpora se povećava sa 125% na 159% proračunske osnovice odnosno s 552 eura na 702 eura.
Potpora zaposlenim i samozaposlenim roditeljima koji ne ispunjavaju zakonom propisani uvjet staža osiguranja - odnosno prethodno osiguranja povećava se sa 552 na 702 eura.

Potpora za vrijeme korištenja prava na rodiljni dopust ili roditeljski dopust ili rada s polovicom punog radnog vremena ili dopusta za slučaj smrti djeteta osobe na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa; roditelja njegovatelja i osobe koja pruža njegu i pomoć hrvatskom ratnom vojnom invalidu iz Domovinskog rata povećava se sa 552 do 702 eura.

Zaposlenim i samozaposlenim roditeljima koji koriste pravo na roditeljski dopust u trajanju od 30 mjeseci - za rođene blizance, treće i svako treće djece potpora raste sa 552 na 803 eura.

Ministar Šipić istaknuo je da se povećava se i jednokratna novčana potpora za novorođeno dijete s 309 na 618 eura.

Bitna je stavka i produljenje vremenskog trajanja prava na očinski dopust, umjesto dosadašnjih 10 radnih dana za jedno dijete, potpora se povećava na 20 radnih dana, dok u slučaju rođenja blizanaca ili više djece, potpora raste s dosadašnjih 15 na 30 radnih dana.

Zakon će, nakon izglasavanja u Hrvatskom saboru, na snagu stupiti 1. ožujka, a pravo na uvećane naknade steći će svi korisnici koji se u trenutku stupanja na snagu Zakona zateknu u korištenju prava. 

U završnom obraćanju, ministar Šipić je istaknuo da su ove Izmjene i dopune Zakona važan iskorak, međutim, dugoročno je za kvalitetniji pristup demografskoj obnovi potrebno pristupiti izradi krovnog zakona. 

"Zaključno, želim reći da ovaj zakon nije obični zakon, nego dio važne, najvažnije misije. Ta je misija očuvanje našeg hrvatskog naroda na njegovom povijesnom tlu, ovdje gdje su kosti naših predaka, na jedinom mjestu koje pamti naše narodno sjećanje. Svijest o tome mora postojati, da je ovo borba za narod. Ista danas kakva je bila oduvijek. Nije ona samo na politici, nego na cijelome društvu. Na obiteljima, na poslodavcima, na kulturi i medijima, ali politika mora dati impuls i poslati poruku o važnosti obitelji za državu.Obitelj je jamstvo sigurnosti - i fizičke, i materijalne, i socijalne - jamstvo prijenosa temeljnih vrijednosti našeg naroda budućim generacijama, jamstvo usađivanja radnih navika i zdravog ponašanja djeci, jamstvo kohezije hrvatskog društva. Obitelj je stvar, ne samo od osobnog blagoslova i radosti, nego od nacionalnog interesa", zaključio je ministar 

Foto: Hina

Pisane vijesti