Predstavljena Strategija demografske revitalizacije Republike Hrvatske do 2033. godine

  • Slika /Direktorij 2/Slike od 111.23/VDR 1.jpeg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
U petak, 22. prosinca 2022. godine, održana je 8. sjednica Vijeća za demografsku revitalizaciju kojom je predsjedao predsjednik Vlade Republike Hrvatske mr. sc. Andrej Plenković.
Predsjednik Vlade je kazao kako je Strategija demografske revitalizacije izrađena s ciljem donošenja i drugih brojnih promjena te da je ona temeljena na međuresornom i multidisciplinarnom pristupu, koja je sada puštena u javno savjetovanje.

Na sjednici je sudjelovala i potpredsjednica Europske komisije i povjerenica za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica koja je naglasila činjenicu kako je Europska komisija prepoznala demografiju kao ključ opstanka Europske unije i usvojila set demografskih alata koji su na raspolaganju zemljama članicama
.
Državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić dr. med., predstavila je Nacrt Strategije demografske revitalizacije podsjetivši prisutne kako je demografska revitalizacija prioritet Vlade Republike Hrvatske od samog početka mandata.
Dodala je kako je proces izrade Strategije bio zahtjevan, ali kako vjeruje da će ona doprinijeti ublažavanju negativnih demografskih trendova i mogućim pozitivnim trendovima.
Istaknula je kako je u izradu Strategije bilo uključeno ukupno 24 institucija te da je Središnji državni ured za demografiju i mlade koordinirao proces.

Državna je tajnica kazala kako se posebna pažnja usmjerila na dvije bitne stavke - na obitelj i mlade te na migracijsku politiku. Uz to je istaknula da Strategija ima dva strateška cilja - izgrađeno poticajno okruženje za obitelj i mlade te uravnotežena mobilnost stanovništva.
Prvi strateški cilj izgrađenog poticajnog okruženja za obitelji i mlade podrazumijeva dostupne i priuštive usluge za skrb i obrazovanje djece, moderne i fleksibilne radne aranžmane, povećanje financijskih naknada za obitelji s malodobnom djecom te priuštivo stanovanje.
Drugi strateški cilj uravnotežene mobilnosti stanovništva stavlja fokus na povratne migracije hrvatskih državljana, suradnju s pripadnicima hrvatske dijaspore te migracijsku politiku koja doprinosi uravnoteženim migracijskim kretanjima.

Spomenula je neke od mjera koje Središnji državni ured za demografiju i mlade provodi s ciljem poboljšanja kvalitete života obitelji i mladih - novi Zakon o doplatku za djecu kojim se udvostručio broj korisnika kao i povećanje rodiljne i roditeljske potpore.
Podsjetila je kako je od 2016. do 2022. godine roditeljska naknada za drugih šest mjeseci utrostručena i sada iznosi 995 eura.
Dodala je da se provodi, u suradnji s općinama i gradovima, pilot projekt sufinanciranja stanovanja mladima i mladim obiteljima te da je usvojen i Nacionalni program za mlade vrijedan gotovo 8 milijuna eura, uz mjere sufinanciranja vrtića i škola, porezne olakšice, uvođenje očinskog dopusta.

Zaključno je kazala, kada je riječ o drugom strateškom cilju, da je poseban naglasak stavljen na povratak iseljenika. Istaknula je kako je hrvatsko iseljeništvo veliki demografski i ekonomski potencijal te da je stoga izuzetno važno osigurati uvjete za njihov povratak.
Državna tajnica Josić se zahvalila svima koji su sudjelovali u izradi Strategije te istaknula da se jedino zajedničkim naporima i suradnjom možemo suočiti s demografskim izazovima.

Pisane vijesti