Državna tajnica Josić sudjelovala na Regionalnoj konferenciji o kibernetičkom nasilju i sigurnosti s posebnim naglaskom na mlade i žene

  • Slika /Fotografije/sudjelovanje3.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić, dr. med. sudjelovala je na konferenciji „Regionalnoj konferenciji o kibernetičkom nasilju i kibernetičkoj sigurnosti s posebnim naglaskom na mlade i žene“ u organizaciji Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova.
Konferencija je organizirana u međunarodnoj suradnji civilnog društva, državnih tijela i neovisnih tijela za ravnopravnost iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije. Cilj konferencije je rješavanje problema kibernetičkog nasilja i njegovih posljedica na društvo s posebnim naglaskom na mlade ljude i žene.
U uvodnom govoru državna tajnica Josić istaknula je kako je mladima danas omogućen  pristup brojnim Internet platformama i društvenim mrežama, a ponekad u tim bespućima interneta nailaze na sadržaje koji su neprihvatljivog sadržaja. Skrenula je pozornost na to da djeci trebamo objasniti da im internet može uvelike pomoći u učenju i da putem njega mogu doći do brojnih zanimljivih informacija, ali i da internet krije i brojne opasnosti te je važno poduzeti određene aktivnosti kako bi se zaštitili. Internet je postao sastavni dio nas i naše svakodnevice i ponekad kada mu ne možemo pristupiti osjećamo se loše ili depresivno.
Napomenula je kako je kao i u analognom, i u digitalnom okruženju postoje fenomeni kao što je vršnjačko nasilje. Cyberbullying ili nasilje na internetu sve je veći problem današnjice čiji su se rizici drastično povećali od početka pandemije, a može utjecati na psihičko zdravlje djece i mladih. Statistike  kažu kao je svako peto dijete u Hrvatskoj žrtva nekog oblika nasilja, a svako treće onog internetskog putem društvenih mreža.
Okupljenima su se u uvodnim govorima obratile i gđa Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, gđa Davorka Martinjak, savjetnica ministra Ministarstva unutarnjih poslova, gđa Zdenka Čukelj, načelnica Sektora za rani, predškolski i osnovnoškolski odgoj i obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja te gđa Irena Fellin, posebne predstavnica za žene, mir i sigurnost Glavnog tajnika NATO-a online putem.
 
Nakon uvodnih govora uslijedile su panel rasprave na teme „Iskustva nacionalnih tijela za ravnopravnost spolova u području kibernetičkog nasilja“ i „Pojavnost i karakteristike kibernetičkog nasilja prema mladima i ženama te strategije njegova suzbijanja“.
 
 

Stranica