- Objavljeno: 26.10.2023.
Državna tajnica Željka Josić sudjelovala na panelu „Nacionalne perspektive i strategije za suočavanje s demografskim promjenama na regionalnoj i lokalnoj razini“
Na uvodnom predavanju OECD-a koje je vodio analitičar Stephan Visser, dublje su se istražili teritorijalni utjecaji demografskih promjena fokusirajući se na podatke iz zemalja članica OECD-a i Europske unije, uključujući Hrvatsku. Državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić, također je sudjelovala u Forumu.
U uvodnom je govoru istaknula kako je razvojni prioritet za budućnost Republike Hrvatske upravo demografska revitalizacija, posebice radi toga što imamo i dalje negativne demografske trendove koji su vidljivi zadnjim popisom stanovništva iz 2021. godine. Također je napomenula kako je prosječna starost stanovništva 44,3 godine što nas svrstava među najstarije nacije Europe.
Nakon uvodnog izlaganja, održan je i panel „Nacionalne perspektive i strategije za suočavanje s demografskim promjenama na regionalnoj i lokalnoj razini“ na kojem je također sudjelovala državna tajnica Josić, kao i Francesco Mantino koji je predstavio talijansku nacionalnu strategiju za unutarnja područja. Na panelu se govorilo o mogućim smjerovima intervencija Hrvatske za suočavanje s demografskim promjenama. Identificirali su se ciljevi politike kao i mjere koje se predlažu, posebno kako bi podržale lokalne i regionalne vlasti u upravljanju demografskim promjenama.
Državna tajnica predstavila je dosadašnje mjere Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Primarno istaknuvši rodiljne i roditeljske potpore, s obzirom da su planirana sredstva za ovu godinu za sve naknade iz sustava rodiljnih i roditeljskih potpora preko 390 milijuna eura, što je povećanje od 63% u odnosu na 2016., kada je isplaćeno 240 milijuna eura. Također, podsjetila je da je očinski dopust 100% financiran iz državnog proračuna te da je to pravo iskoristilo 20.847 očeva u prvih 11 mjeseci.
Navela je i izdvojene mjere s demografskim učinkom koje provode tijela državne uprave, posebno istaknuvši ulaganja u vrtiće. Kazala je kako su trenutno u tijeku ulaganja iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u iznosu od 215 milijuna eura te da će u predstojećem razdoblju ulaganja u vrtiće doseći 530 milijuna eura, što će povećati broj djece u vrtićima za oko 39 tisuća djece. Kao konačni cilj izdvaja da do 2026. godine devet od deset djece ide u dječji vrtić. Od ostalih bitnih promjena ističe i besplatan obrok u osnovnim školama za 311.000 djece u vrijednosti od 73 mil. eura te besplatne udžbenike za obvezne i izborne predmete za učenike osnovnih škola.
Državna je tajnica izdvojila i mjere aktivnog zapošljavanja između 2016. i 2021. kroz koje je zaposleno 75.066 mladih osoba, što je od iznimnog značaja.
Nakon panela održana je radionica „Identifikacija izazova i prilika generiranih demografskim promjenama na regionalnoj i lokalnoj razini u Hrvatskoj“. Sudionici su kroz vježbu zajedno radili na visokorazinskoj analizi utjecaja demografskih promjena na njihove regije, s posebnim naglaskom na izazovima koje one predstavljaju.