Online konferencija „Predstavljanje poslovnih praksi odgovornih prema djeci“

  • Slika /Fotografije/unicef-mamforce3.jpg
  • Slika

Državna tajnica za demografiju i mlade Željka Josić sudjelovala je na online konferenciji „Predstavljanje poslovnih praksi odgovornih prema djeci“ u okolnostima pandemije koronavirusa koja se održala u organizaciji UNICEF Hrvatska te MAMFORCE.

Obzirom da je pandemija donijela brojne izazove za gospodarstvo koji utječu na živote svakog zaposlenika i njihove obitelji, neka su poduzeća pokrenula inicijative koje omogućuju bolju usklađenost obiteljskog i poslovnog života. Cilj je panela bio prikazati kakvo je stanje u Hrvatskoj.
 
Središnji državni ured za demografiju i mlade kao svoje prioritete u radu ističe osnaživanje roditelja i onih koji će to postati te jačanje njihovih roditeljskih kompetencija u prvim godinama života djeteta. S tim će ciljem dio stručnih i financijskih sredstava usmjeriti podršci odgovornom i pozitivnom roditeljstvu, istaknula je državna tajnica Željka Josić na panel raspravi.

Pri tome je spomenula širenje mreže dostupnosti usluga i programa podrške roditeljstvu na širem području Hrvatske, putem jačanja suradnje s organizacijama civilnog društva u programima usmjerenima na podršci zaposlenim roditeljima u lokalnoj zajednici te programima usmjerenih poticanju očeva na veću uključenost u aktivnijem roditeljstvu.
  
Osvrnula se, također, na zakonska rješenja kojima bi se reguliralo radno vrijeme i uvjeti rada od kuće u vrijeme pandemije koronavirusa. Istaknula je kako je planirana opsežnija izmjena Zakona o radu, ali da taj postupak iziskuje određeno vrijeme. Smatra kako u situacijama poremećaja poslovnih aktivnosti uzrokovanih epidemijom nema zapreke da poslodavac i radnik dogovore modalitet rada od kuće.

Obaveza je poslodavca da radniku osigura sigurne uvjete rada, a radnika pridržavati se svih sigurnosnih i zdravstvenih mjera u skladu s propisima, naglasila je državna tajnica Josić, dodajući kako ipak treba osluškivati imaju li svi zaposleni roditelji, posebice male djece, odgovarajuće uvijete za rad od kuće.

„S jedne strane, rad od kuće nudi više slobode i više vremena za stvaranja odnosa s djecom, no s druge strane predstavlja vrlo sklizak teren za balansiranje između potreba djece i potreba posla. Zanima nas odgovor poslodavaca upravo u takvim situacijama, gdje je zaposlenicima potrebna pomoć kako bi podmirili različite obveze te vjerujemo da ćemo doći do vrijednih primjera iz prakse.“ 

Na online konferenciji sudjelovali su, među ostalima, i predsjednica Instituta Zaposlena mama Diana Kobas Dešković, voditeljica u IKEA-i Gordana Vrankovečki, direktorica korporativnih komunikacija A1 Hrvatska Dubravka Štefanac Vinovrški kao i predstavnici Savjetodavnog odbora za dječja prava i društveno odgovorno poslovanje uz druge predstavnike poslovnog sektora.

Pisane vijesti